Cera naczynkowa to problem, który dotyka wiele osób. Wszyscy znamy rumieńce, które pojawiają się w sytuacjach zwiększonego stresu, napięcia, wysiłku fizycznego lub na skutek gorąca. Część osób boryka się jednak z rumieńcami, które utrzymują się niezależnie od tych sytuacji. W ich przypadku dobrze sprawdzić, czy nie mają do czynienia z cerą naczynkową.

Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?

 

W przypadku cery naczynkowej skóra jest dużo cieńsza i wrażliwsza. Jest to perspowodowane estrogenem, który oddziaływuje na mięśniówkę naczyń rozluźniając je. Problem dodatkowo nasila się po trzydziestce, kiedy ilość kolagenu zmniejsza się, a mikrokrążenie pogarsza.

Jak należy pielęgnować cerę naczynkową?

Podstawowym krokiem w pielęgnacji cery naczynkowej jest dokładne oczyszczanie. W tym celu należy użyć kosmetyków, które są przeznaczone do tego typu cery. Powinny mieć one bezpieczny i delikatny skład, przeznaczony zarówno do cery naczynkowej, jak i alergicznej. Do mycia skóry naczynkowej najlepiej używać przegotowanej wody o letniej temperaturze. Woda z kranu jest zbyt twarda, a zbyt ciepła woda dodatkowo rozszerzy naczynka i podrażni cerę. Ważnym etapem jest również peeling, który nie powinien być wykonywany zbyt często. Najlepiej jeśli posiadacze cery naczynkowej zdecydują się na peeling enzymatyczny wykonywany nie częściej niż co 10-14 dni. Taki zabieg pobudzi komórki do regeneracji, a naczynka staną się mniej widoczne.

Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji cery naczynkowej?

Podstawą doboru kosmetyków do pielęgnacji cery naczynkowej jest kierowanie się składem produktów. Musi być on bezpieczny dla wrażliwej skóry. Podstawą jest wystrzeganie się następujących składników:

aceton,
alkohol etylowy,
mocznik,
mentol,
kwas witaminy A,
glikol propylenowy.

Jakie kremy powinny stosować osoby z cerą naczynkową?

Kremy do codziennego stosowania muszą przede wszystkim chronić cerę naczynkową przed czynnikami zewnętrznymi. Muszą zabezpieczyć ją przed intensywnym słońcem i mrozem w zimę. Najlepiej jeśli zawierają w swoim składzie następujące składniki:

rutynę, która wzmacnia naczynka;
witaminę C, która uszczelnia i również działa wzmacniająco na ściany naczynek;
wyciąg z kasztanowca, który ma działanie przeciwzapalne;
witaminę H, która zapobiega krwotokom;
ekstrakt z miłorzębu japońskiego, który uszczelnia ścianki naczyń;
wyciąg z kwiatów mirtu, który poprawia elastyczność.

Jak dobrać kosmetyki do makijażu dla cery naczynkowej?

Kosmetyki dla cery naczynkowej muszą być dobierane ze szczególną uwagą. Najważniejszy jest bezpieczny skład oraz unikanie drażniących składników. Poza tym należy dobrać odpowiedni korektor i podkład, które zakryją widoczne naczynka. Skuteczne są tutaj korektory z zielonymi pigmentami. Aby zniwelować błyszczenie i przedłużyć trwałość makijażu warto zainwestować w dobrej jakości puder. Posiadaczki cery naczynkowej powinny unikać kosmetyków o różowej tonacji, co wpływa niekorzystnie na wygląd skóry i uwydatnia jej mankamenty. Stosując te zasady możemy z powodzeniem wykonać idealny, bezpieczny dla skóry makijaż.

Udostępnij: